0402030201

Nevoľné

Prvé údaje o obci pochádzajú z roku 1571. Kedysi patrila medzi najchudobnejšie v celej župe. Neďaleká starobylá Kremnica a s ňou spojené Kremnické vrchy sú lákadlom pre turistov a cykloturistov.

Stredom oblasti preteká Ihráčsky potok, ktorý za milióny rokov vyhĺbil malebnú dolinu rozvetvujúcu sa do nespočetných roklín. Priamo pod obcou v doline sa vytvoril skalný kaňon Prieboj.

O vzniku obce sa traduje miestna povesť. Voľakedy dávno tam bola nádherná dolina s veľkým jazerom plným rýb. Okolo boli hlboké lesy plné zveri. Pri jazere sa usídlili dve krásne víly, ktoré celý deň tancovali. Raz sa prihnala krutá búrka, ktorá pretrhla hrádzu a jazero vytieklo. Zvieratá odišli a rastliny hynuli. Víly hladovali a už nevládali tancovať. Takéto ubiedené ich našli dvaja bratia. Zobrali ich na slnečný kopec a postavili im malú chalúpku, kým sa nevyliečia. Spoločný život s vílami sa bratom zapáčil a tak tam zostali natrvalo. Ľudia žijúci v okolí ich vyháňali preč, že to nie sú voľné pozemky. Bratia sa im ubránili, ostali tam žiť naďalej a začalo sa im dariť. Ich deti si začali stavať okolo nové chalúpky a postupne vznikla osada Nevoľné. Jej obyvatelia si svoj majetok dodnes ochraňujú a pamätajú, ako na ich prarodičov neprajníci z okolia vykrikovali, že tu nie je voľné.

Ubytovanie
Chata TJ Sokol Nevoľné – vzdialená 3 km od obce, Tel. : 045/6743050