05040302

Pitelová

Prvá písomná zmienka o obci sa datuje do roku 1264, keď sa nazývala Kiszelw-Pecheny.

Významnou pamiatkou v obci je rímskokatolícky Kostol Panny Márie Ružencovej. Pôvodná kaplnka z roku 1778 bola prestavaná na barokový kostol.

S menom obce sa spája táto povesť. Dedina ležala v hlbokých lesoch, ktoré boli obľúbeným miestom kráľovskej družiny na poľovačku. Na týchto loveckých potulkách pomáhali aj osadníci a pri oddychu ponúkali poľovníkom
vodu týmito slovami: „Pite, lovci!“ Tak dostala osada pomenovanie Pitelová.

Za obdobie tureckých vojen osadníci veľmi trpeli. Turci lúpili, zabíjali a brali ľudí do otroctva. Správa z roku 1648 hovorí: „Všetko je prázdne a vyľudnené, len domy stoja.“ V dôsledku zlej výživy a nepochovaných mŕtvych v roku 1709 vypukol na celom území mor.

Pôvodná obec ležala v doline na miestach dnešnej časti Čierne zeme. V minulosti bola viackrát zničená a opäť vystavaná. Nakoniec sa väčšina osadníkov presťahovala vyššie do hôr, kde vznikla celkom nová dedina.

Časť obce ležiaca ďaleko v horách sa volá Kuricovci. Meno dostala po bitke pri Jalnej roku 1621, v ktorej kuruci Gabriela Betlena porazili cisárske vojská. Za odmenu daroval Betlen svojim verným lesy a pôdu, kde sa usadili. V tomto čarokrásnom kúte si postavili domy a založili rodiny.