0402030201

Stará Kremnička

Územie obce bolo osídlené už v období Veľkomoravskej ríše. Prvá písomná zmienka o nej je z roku 1442. Obec nesie názov odvodený od výskytu kremenca a bola bránou pri objavovaní kremnického zlata.

V roku 1674 bol postavený prvý Kostol Rozoslania apoštolov, ktorý v roku 1888 zničil požiar. Na jeho mieste bol postavený nový kostol zasvätený sv. Imrichovi, ktorý slúži dodnes.

V záhrade domu č. 112 sa nachádza vetracia šachta dedičnej štôlne. Hĺbili ju od roku 1841 a je dlhá takmer 16 kilometrov. Začína sa v Kremnici a ústi do rieky Hron pri Žiari nad Hronom. Dodnes je v prevádzke a odvádza vodu z podzemia.

Obec odjakživa slúžila ako mýtna stanica na dôležitej križovatke obchodných ciest. Od roku 1253 ju stráži kráľovský hrad Šášov.

Na južnej strane obce je zaujímavý travertínový útvar Skalka, ktorý je prirodzenou dominantou oblasti a magnetom pre všetkých turistov. Počas druhej svetovej vojny zažívali obyvatelia ťažké časy. Veľké nešťastie sa stalo na Vianoce roku 1944, keď sa pokazený vlak plný nemeckých vojakov rútil z Kremnice. Na stanici v Starej Kremničke v plnej rýchlosti havaroval a 30 vybuchujúcich vagónov sa kotúľalo dolu svahom. Zahynulo tam vtedy 373 nemeckých vojakov a dôstojníkov. Počas oslobodzovania prebiehali v okolí ťažké boje, pri ktorých padlo 27 vojakov a partizánov. Obyvatelia a veteráni si ich každý rok pripomínajú a organizujú v obci ukážku bojov z tohto obdobia.